اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter

هر کسی ممکن است گاهی افسرده و غمگین شود، افسردگی حالتی کاملا طبیعی در زندگی هر فرد، در هر سنی است اما زمانی که این حالت بیشتر از معمول به طول بینجامد و زندگی فرد و اطرافیانش را تحت تاثیر قرار دهد دیگر حالتی طبیعی محسوب نمی شود.

افسردگی جزیی از پیری و سالمندی نیست، بلکه مانندبیماری های قلبی و دیابت ممکن است گاهی برخی افراد را گرفتار کندکه در این صورت فرد باید تحت درمان قرار گیرد.

به طور معمول از هر صد سالمند، پانزده نفر دچار افسردگی می شوند و از این میان، آن دسته از سالمندانی که در خانه های سالمندان زندگی می کنند، بیشتر گرفتار افسردگی می شوند. معمولا افرادی در سالمندی به افسردگی مبتلا می شوند که در سنین جوانی نیز به نوعی از این مشکل رنج می بردند اما اگر سالمندی در سنین جوانی مبتلا به افسردگی نبوده و این حالت در سنین بالا در او ایجاد شده است، باید به دنبال عوامل ایجاد کننده این مشکل در او بود.

ناراحتی و بی حوصلگی های عادی روزمره با افسردگی کاملا متفاوت است؛ ناراحتی ها و بی حوصلگی های عادی زمانی برطرف می شود که فرد وضعیتش را تغییر دهد یا خود را با انجام کارهای دیگر سرگرم کند اما افسردگی حالتی ثابت و ماندگار است و فرد نمی تواند با انجام کارهای دیگر تغییری در روحیه اش ایجاد کند اما افسردگی حالتی ثابت و ماندگار است و فرد نمی تواند با انجام کارهای دیگر تغییری در روحیه اش ایجاد کند. فرد افسرده به هیچ وجه حوصله ندارد خودش را با کارهای سرگرم کننده مشغول کند. زمانی که فردی افسرده می شود، باید تحت درمان قرار گیرد و دارو مصرف کند؛ زیرا این وضعیت در صورتی که درمان نشود، بهبود نخواهد یافت. بسیاری از سالمندان افسردگی خود را پنهان می کنند؛ زیرا می ترسند مبادا کسی به مشکل آنها پی ببرد و به خاطر فرهنگ جامعه برچسب «دیوانه» به آنها زده شود؛ در حالی که افسردگی یک بیماری کاملا عادی مانند دیگر بیماری ها است و باید درمان شود. در صورتی که افسردگی درمان نشود، ممکن است ماه ها یا حتی سال ها ادامه پیدا کند.

مرگ همسر و دیگر عزیزان، از دست دادن شغل و بازنشستگی، مسیر معمول زندگی فردی را که سال ها به آن عادت داشته است، تغییر می دهد که این تغییر نیز می تواند دلیل موجهی برای بروز افسردگی باشد.

چند نمونه از نشانه های افسردگی سالمندان را در ادامه مطلب بیان می کنیم تا با مشاهده آنها بتوانید اطمینان حاصل کنید که سالمند مورد نظر شما به افسردگی مبتلا شده است:

  • بیش از دو هفته است که به غذا خوردن میلی ندارد یا فعالیت های مورد علاقه خود را انجام نمی دهد و دیگر تمایلی به آنها ندارد.
  • بیش از حد ساکت می شود و در خود فرو می رود.
  • تمایلی به حضور در جمع ندارد و می خواهد تنها در خانه بماند.
  • داروهایش را مصرف نمی کند.

اگر پدر یا مادر سالمند شما همواره مایل به گردش در خیابان بوده است اما اکنون دیگر حوصله رانندگی ندارد، شما این کار را برای او انجام دهید.

سالمندان کمتر از جوانان تحمل از دست دادن عزیزانشان را دارند و بی دلیل نیست که پس از فوت یکی از نزدیکان گرفتار افسردگی می شوند. در این مواقع باید با آنها صحبت کنید تا احساسات درونی شان را بیرون بریزند و آرام تر شوند. از او بپرسید در مورد از دست دادن فردی که فوت کرده است، چه احساسی دارد. به صحبت هایشان گوش دهید و به احساساتشان احترام بگذارید. آنها وقتی می بینند شما به صحبت هایشان گوش می دهید و احساساتشان را می پذیرید احساس آرامش و امنیت می کنند.

سالمندان معمولا می گویند: «من ناراحت نیستم.» یا «من تنها نیستم.» چون نمی خواهند باری بر دوش خانواده شان باشند اما اگر کمی بیشتر در رفتارهای آنان دقیق شوید، متوجه می شوید آنطور که وانمود می کنند، راحت و راضی نیستند، دائما دست هایشان را به یکدیگر می مالند، بی قرارند و نمی توانند در یک جا آرام بنشینند، مضطرب و نگران هستند یا بیش از حد در خود فرو می روند.

زمانی که سالمندی افسردگی اش را انکار می کند، نباید به او اصرار کنید که افسرده است و مشکل دارد؛ بلکه باید از دریچه دیگری وارد شوید؛ وقتی سالمند از مشکلات بدخوابی و بی خوابی اش شکایت می کند، هرگز نباید به او بگویید که تو افسرده هستی، باید دارو مصرف کنی یا باید به پزشک مراجعه کنی.

در این مواقع بهترین کار ارائه راهکار و پیشنهاد به طریق غیرمستقیم است. به جای اینکه او را وادار کنید بپذیرد که بی خوابی هایش به دلیل افسردگی است، با او در مورد راه های بهتر خوابیدن صحبت کنید. روش های تن آرامی (relaxation) و خوراکی های مفید برای خواب عمیق تر را به او پیشنهاد دهید.

اعضای خانواده سالمندان افسرده باید از ناتوانایی ها و مشکلاتی که افسردگی برای آنها ایجاد می کند آگاه باشند و هرگز به گونه ای رفتار نکنند که آنها به خاطر این مشکل احساس گناه کنند. هرگز به فرد افسرده نگویید: «از این حال بیا بیرون و شاد باش»؛ زیرا او واقعا می خواهد شاد باشد اما نمی تواند. آنها را به این دلیل که دوست دارند دائما در رختخواب باشند سرزنش نکنید؛ زیرا سرزنش های شما فقط حال آنها را بدتر می کند.

هرگز کارهایی را که خودشان می توانند انجام دهند، برایشان انجام ندهید، به خصوص زمانی که از شما کمک نخواسته اند. کمک های شما اگرچه به خاطر محبت و توجه است اما آنها را بیشتر به این نتیجه می رساند که دیگر توانایی ندارند و باید همواره فردی در اطراف آنها باشد تا کارهایشان را برایشان انجام دهد. کمک به فرد افسرده موجب می شود او احساس بی ارزشی و ناتوانی کند و در نتیجه برای دیگران زحمت و دردسر ایجاد کند.

گاهی اوقات برخی از سالمندان به هیچ وجه حاضر به همکاری با شما نمی شوند در این مواقع می توانید از پزشک معالجشان کمک بخواهید. سالمندان معمولا هر چند ماه یک بار برای معاینات معمول به پزشک مراجعه می کنند. می توانیدکمی قبل از موعد معاینه، با پزشک او صحبت کنید و او را در جریان حال سالمندتان قرار دهید. سالمندان معمولا حرف های پزشک معالجشان را قبول دارندو کارهایی را که پزشک به آنها می گوید، بهتر و ساده تر می پذیرند؛ پس از پزشک کمک بخواهید تا در صورت نیاز داروهای ضروری را برای او تجویز کند؛ البته از پزشک بخواهید تا حد ممکن داروهای خواب آور تجویز نکند بلکه او را به فعالیت بیشتر ترغیب کند.

دیدار با اطرافیان، همسایگان و انجام فعالیت های فیزیکی در صورت امکان تاثیر بسزایی در بهبود وضعیت روحی و جسمی سالمندان خواهد داشت.

راهکارهایی برای جلوگیری از پیشرفت افسردگی در سالمندان:

۱. مراجعه به روانپزشک :

در صورتیکه علایم بالینی افسردگی به حدی است که در زندگی عادی و روزمره مشکل ایجاد نموده است شاید نیاز به دارو درمانی نیز وجود داشته باشد لذا با یک روانپزشک مشورت نمایید .

۲. ایجاد شرایطی مطلوب برای لذت‌بردن از زندگی:

قدم زدن در فضای آزاد یا تماشای فیلم مورد علاقه یا هر کاری که سالمند به آن دلبستگی دارد، می‌تواند به او کمک کند.

۳. تدوین برنامه منظم روزانه:

سالمندان باید حتماً برنامه منظم روزانه‌ای داشته باشند و در برنامه‌هایشان ساعت‌هایی برای ارتباط با دیگران مانند دوستان یا بستگان در نظر بگیرند. افراد سالمند با داشتن دوست‌هایی هم‌سن و سال خود بهتر می‌توانند آن‌ها را درک کنند و روابط اجتماعیشان تقویت خواهد شد. برنامه منظم و روزانه برای سالمندان شامل بیرون رفتن گروهی، ملاقات با دوستان و آشنایان، رفتن به اجتماعات و گروه‌های همسالان می‌تواند او را در مقابله با تنهایی و انزوا یاری دهد. اگر وی در مقابل برنامه‌های شما مقاومت کرد، با ملایمت با او برخورد و او را به بودن با جمع ترغیب کنید.

۴. ابراز محبت از جانب اطرافیان و فرزندان:

سالمند قبل از هر مراقبتی به محبت شما نیاز دارد. برای مثال توجه به خوراک و پوشاک سالمندان به آن‌ها حس مورد توجه بودن می‌دهد که باعث آرامش و خوشحالی آن‌ها می‌شود.

۵. مصرف وعده‌های غذایی سالم:

یک رژیم غذایی ناسالم باعث تشدید افسردگی می‌شود؛ بنابراین سعی کنید رژیم غذایی سالمندان را مملو از سبزیجات، میوه، حبوبات و پروتئین قرار دهید.

۶- پیری مثبت را به او القاء کنید

پیری یا کهنسالی مثبت، اصطلاحی است که برای توصیف فرایند حفظ یک نگرش مثبت، احساس خوب داشتن در مورد خود، سالم نگه داشتن خود و مشارکت در امور زندگی در دوره سالمندی از آن استفاده می شود. سالمندی در اغلب موارد با بسیاری از تجارب با ارزش همراه است؛ اگرچه این دوره از زندگی فرد ، در واقع زمانی است که تغییرات قابل توجهی هم ممکن است در آن رخ بدهد. به عنوان مثال، برخی افراد ممکن است در دوران کهولت و سالمندی با تغییراتی در عملکرد جسمی، شبکه های اجتماعی، اشتغال و حتی تجربه از دست دادن شریک زندگی خود مواجه شوند که با افزایش سن، احتمال روبه رو شدن با چنین شرایطی به مراتب بیشتر و متداول تر است. حفظ یک نگرش مثبت نسبت به فرایند پیری و کهنسالی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که این امر به شما اجازه می دهد تا همواره به داشتن احساسی خوب نسبت به زندگی و محیط پیرامون تان ادامه دهید و در زمانی که با چرخه دیگری از زندگی خود روبه رو می شوید، بتوانید خود را کنترل کنید.

برای دستیابی به این ویژگی شروع یک فعالیت شغلی ، ورزشی ، هنری و …. بسیار سودمند است چه بسا سالمندانی که با شروع یک فعالیت شغلی نیمه وقت به احساس بالندگی و شادابی رسیده اند .

۷- دورهمی های سالمندی می تواند در نیل به این هدف بسیار موثر باشد

شریطی فراهم آورید تا سالمندان بتوانند هر از چند گاهی با همتایان خود دورهمی داشته باشند و از خاطرات و شرایط فعلی یکدیگر با خبر باشند .

۸- تکمیل دوره درمان :

اگر تحت درمان بوده و هست فرد را ترغیب به تکمیل دوره درمان خود کنید. افسردگی با ناقص گذاشتن دوره درمان، باعث عود مشکل می‌شود.

5/5

این نوشته را به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram